Częstochowa – miasto położone w południowej Polsce w północnej części województwa śląskiego. Miasto na prawach powiatu, a także siedziba powiatu częstochowskiego. Częstochowa zajmuje 13. miejsce w Polsce pod względem liczby ludności (ok. 220 tys.). Miasto to, choć leży w granicach województwa śląskiego, to historycznie, etnicznie i kulturowo należy do Małopolski. Usytuowane jest nad rzeką Wartą na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
Częstochowa to miasto powstałe w średniowieczu. Na przestrzeni wielu lat powstało tutaj dużo budowli, które obecnie pełnią rolę zabytków i atrakcji turystycznych. Najważniejsze z nich to zabytkowe kamienice i układ urbanistyczny centrów Starej i Nowej Częstochowy. Jednakże największą wizytówką tego miasta jest zespół klasztorny na Jasnej Górze, który związany jest ze szczególnym kultem maryjnym w Polsce. Jest to główny ośrodek pielgrzymowania w kraju. To tutaj znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.
Co jeszcze warto zwiedzić w Częstochowie? Można tutaj wyodrębnić dwie grupy takich miejsc. Pierwsza z nich to atrakcje turystyczne. Do nich należą:
Aleja Najświętszej Maryi Panny
Stary Rynek wraz z kamienicami
Muzeum Haliny Poświatowskiej – znajdziemy tutaj różne zdjęcia listy i książki, a także wiersze związane z poetką
muzea: Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, Produkcji Zapałek, Archidiecezji Częstochowskiej, Górnictwa Rud Żelaza
historyczne ulice: 7 kamienic i Wieluńska, Św. Barbary
parki podjasnogórskie
XIX-wieczny klasycystyczny ratusz
pałacyki: Hantkego i Brassów
Druga część to zabytki sakralne. Do nich z kolei zaliczymy:
Jasna Góra
Cerkiew Częstochowskiej Ikony Matki Bożej
Katedra Matki Boskiej Królowej Apostołów
Kościoły: świętych Rocha i Sebastiana, Najświętszego Imienia Maryi, Pana Jezusa Konającego, św. Barbary, św. Zygmunta (najstarszy w mieście), św. Jakuba (pierwotnie cerkiew)
Archikatedra Świętej Rodziny zbudowana w stylu neogotyckim
Kaplica Przemienienia Pańskiego
Sanktuarium św. Józefa
Ponadto, będąc w Częstochowie, warto odwiedzić jeszcze Filharmonie Częstochowską, Teatr im. Mickiewicza, a także Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater. Warto dodać, że w mieście swój bieg zaczynają szlaki turystyczne, które są związane ze zwiedzaniem Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Te szlaki to: Szlak Jury Wieluńskiej, Szlak Orlich Gniazd, Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz Szlak Walk 7 Dywizji Piechoty.
Commentaires